طرز تهیه مویز خانگی بعدا میخونم 1

1751 بازدید 0 دیدگاه چهار شنبه 12 خرداد 1400 اشتراک گذاری مطلب
طرز تهیه مویز خانگی

برای تهیه کشمش از روشهای مختلفی می توان استفاده کرد اما بهترین کشمش، نوعی است که انگور آن در هوای آزاد و به دور از هر گونه مواد شیمیایی و گوگرد به کشمش تبدیل شود. تهیه کشمش در منزل به روشهای مختلفی انجام می شود. تهیه کشمش در مناطقی که دارای آب و هوای گرم و خشک هستند به راحتی امکان پذیر است. خشک شدن طبیعی انگور باعث حفظ آنزیم درون آن می شود، به همین دلیل کشمش های خانگی بسیار شیرین تر هستند؛ به طور مثال هسته انگور کیفیت کشمش و مویز را کاهش می دهد.بنابراین بهتر است از نوع بدون هسته، گوشت دار، رسیده و نه خیلی ریز و نه درشت استفاده کنید.
انواع روشهای خشک کردن انگور برای تهیه کشمش عبارتند از:
کشمش آفتابی (خشک کردن انگور در آفتاب)
حبه های انگور که دچار پوسیدگی، کپک زدگی، ترکیدگی و یا نارس هستند را از خوشه جدا کنید تا در نهایت کشمش با کیفیت داشته باشید چرا که میوه های خراب موجب پوسیدگی سایر قسمت ها می شود و کیفیت محصول را کاهش می دهند. خوشه های انگور را با دقت شسته و ضد عفونی کنید. سپس خوشه های انگور را از طنابی آویزان کنید و یا درون ظرفی بریزید که هوا در آن جریان داشته باشد.
در این روش ظرف مورد نظر باید به مدت 15 الی 20 روز (متناسب با شرایط آب و هوا)در معرض آفتاب و به دور گرد و غبار باشد. خوشه های انگور را هرچند وقت یک بار زیر و رو کنید تا تمام قسمت ها خشک شود.
اگر تعداد خوشه های انگور زیاد است می توانید روی یک پارچه در زیر نور خورشید پهن کنید تا پس از گذشت چند روز به کشمش تبدیل شوند.انگورهای خشک شده را از ساقه جدا کرده و در جای خشک و خنک نگهداری نمائید. رنگ این کشمش سبز مایل به قهوه ای تیره خواهد بود.
* تابش نور خورشید، موجب از بین رفتن بسیای از ویتامین ها به خصوص ویتامین آ ، ویتامین ب و ویتامین ث می شود، همچنین کیفیت کشمش کاهش پیدا می کند.
کشمش سایه خشک( خشک کردن انگور در سایه)
در این روش خوشه های انگور را توسط طناب در یک مکان سرپوشیده که جریان هوا برقرار است، آویزان کنید. کشمش در این روش بعد از 50 تا 60 روز تهیه می شود و رنگ آن سبز و بدون هیچ آلودگی است. برای تسریع فرآیند خشک شدن انگور می توانید از پنکه استفاده کنید.
انگورهای خشک شده مقداری رطوبت دارند، بنابراین آنها را از ساقه جدا کرده و در محیط خشک و خنک نگهداری کنید.
*در این روش برخلاف روش آفتاب خشک، بسیاری از ویتامین های انگور حفظ می شود، تنها معایب این روش رطوبت کمتر آن نسبت به انگور تازه است.

آجیل خشکبار دمنوش چایی خواربار زعفران تنقلات میوه خشک پسته تخمه بادام انجیل

مقالات مرتبط با این مقاله را بیشتر بخوانید ... 3 مقاله مرتبط

دیدگاه های کاربران ورود و افزودن دیدگاه جدید

اصالت حاج آقا میر را موزه ها فریاد می زنند

hajAghaMir-shop1

تحویل فوری و به موقع محصولات

ارسال سریع تمامی سفارشات در ایران

hajAghaMir-shop2

امنیت کامل در خرید و پرداخت

پرداخت از طریق کارت های عضو شتاب

hajAghaMir-shop3

تضمین کیفیت محصولات حاج آقامیر

اصالتی که در پنج قرن حفظ کردیم

hajAghaMir-shop4

پلتفرمی کاملا امن و اختصاصی وجه

بازگشت تمامی وجه در صورت نارضایتی